Jak tworzyć komunikaty reklamowe dla Facebook Ads?

AUTOR: Joanna Poczesna / OPUBLIKOWANO: 1.02.2016 / KATEGORIA: Copywriting

Personalizacja komunikatów reklamowych to jeden z kluczowych elementów w procesie przygotowywania kampanii promocyjnych. W dzisiejszych czasach, kiedy konsumenci są coraz lepiej uodpornieni na starające się oddziaływać na nich ze wszystkich stron reklamy, personalizacja komunikatu może okazać się tym, co podniesie skuteczność całej kampanii. Ja na przykład zupełnie inaczej reaguję na wyświetlaną mi reklamę, kiedy ta w jakiś sposób nawiązuje do tego, kim jestem albo czym się interesuję. Szczególnie w sieci, tego typu kreacje przyciągają moją uwagę i jestem bardziej skłonna w nie kliknąć, a nawet dokonać konwersji.

W tym tekście chciałabym skupić się na tworzeniu spersonalizowanych komunikatów reklamowych dla kampanii Facebook Ads, które są w stanie podnieść skuteczność ich działania.

Płatne reklamy na Facebooku to szansa na zaprezentowanie swojej firmy i jej oferty szerokiemu gronu odbiorców. Można je wyświetlać zarówno w celu wizerunkowym, jak i sprzedażowym. Ich skuteczność zależna jest od wielu elementów w tym: wyboru targetu, formatu reklamowego, grafiki oraz komunikatu. Im lepiej zoptymalizowany jest każdy z nich, tym lepsze efekty można osiągnąć.

Na chwilę obecną wzrok użytkownika Facebooka przyciągają to, co mniej standardowe, tak więc Multiproduct Ads, wyświetlające grafikę w kilku boksach, oraz Video Ads. Ciekawym sposobem na zwrócenie uwagi odbiorcy jest wykorzystanie w kreacji reklamowej innych niż wszyscy kolorów czy zdjęć, nawiązanie do powszechnie znanych i lubianych zagadnień (kulturalnych, sportowych itp.) czy opowiedzenie zabawnej historii. Ważne jest to, żeby przekaz współgrał z celem, jaki chcesz osiągnąć. I tak np. chcąc promować wycieczki do Włoch, w momencie gdy za oknem pada deszcz i jest niska temperatura, treść Twojej reklamy może brzmieć następująco:

Za oknem pada deszcz, a Ty marzysz o słońcu? Nie czekaj – już w ten weekend możesz popijać pyszną, włoską kawę w słonecznym Rzymie. Kliknij i dowiedz się więcej!

Jeśli tego typu komunikat skierujesz do osób, które np. marzą o wyjeźdźcie do słonecznego kraju, interesującym ich kierunkiem są Włochy (w tym Rzym), a do tego są amatorami kawy, może się to okazać strzałem w dziesiątkę – na tym polega bowiem personalizacja komunikatu. W ten sposób nie tylko odpowiadasz na potrzeby odbiorcy, ale tworzysz miniopowieść, z którą może się utożsamić.

Przygotowywanie kampanii reklamowej na Facebooku

Muszę jednak podkreślić, że tworzenie komunikatu dla reklam Facebook Ads nie jest pierwszym elementem, na którym należy się skoncentrować przygotowując kampanię. Najpierw trzeba bowiem wybrać jej cel i dobrać do niego najlepszy format reklam (dla sklepów stacjonarnych, kawiarni, hoteli itp. będzie to np. Local Awareness, natomiast dla biur podróży np. Lead Ads). Następnie należy zastanowić się, do kogo skierować daną kreację – zbudować tzw. personę, a później poszukać jej na Facebooku. Dopiero wtedy, wiedząc już kim jest idealny klient i gdzie go znaleźć, można skupić się na samym komunikacie.

Zalecam tworzyć osobne treści dla: fanów strony, osób, które odwiedziły zewnętrzną witrynę www, tych znających już firmę i tych, którzy spotykają się z nią po raz pierwszy, osób o konkretnych zainteresowaniach lub zawodach itd. Im bowiem lepiej dopasowana jest treść przekazu, tym bardziej skuteczny może się on okazać. Z takim działaniem wiąże się oczywiście ogrom pracy, ponieważ zamiast tworzyć jedną reklamę dla wszystkich, trzeba przygotować kilka jej wersji, z których każda dopasowana jest do innych odbiorców. Mimo to, w tę właśnie stronę idzie marketing – większa personalizacja komunikatów to skuteczniejsze działania.

Na koniec przedstawiam kilka przykładów spersonalizowanych komunikatów reklamowych:

a) przedświąteczna reklama skierowana do rodziców dzieci w wieku do 5 lat

Facebook Ad

źródło grafiki: Facebook.com

b) reklama skierowana do fanów serii Star Wars

Facebook Ad

źródło grafiki: Facebook.com

c) reklama skierowana do osób sluchających konkretnej muzyki

Facebook Ad

źródło grafiki: Facebook.com

d) reklama skierowana do agencji rekrutacyjnych

Facebook Ad

źródło grafiki: Facebook.com

Facebook daje bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o personalizację reklam, ponieważ udostępnia rozbudowane opcje targetowania. Można w nich określić nie tylko wiek użytkowników, ale także ich płeć, popularne zachowania (w tym czy są administratorami fan page’y, czy dodają dużo zdjęć, czy grają w gry itp.), wydarzenia z ich życia (np. zaręczyny, urodzenie dziecka czy urodziny), wykonywany zawód, wykształcenie, a przede wszystkim zainteresowania. Dzięki tak szczegółowym informacjom o grupie odbiorczej, można dopasować dla niej komunikat, który będzie miał szansę uzyskać dużą konwersję.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj wątek  
Powiadom o