*Obrazek tytułowy wygenerowany w całości przez DALL-E.
Każdy może napisać cokolwiek za pomocą ChatGPT. Wystarczy wydać polecenie, a ChatGPT je spełni. Tekst napisany w kilka sekund! Czy jednak jest to dobry tekst? Czy jest napisany ciekawym językiem, zawiera merytoryczne szczegóły, wzywa Twoich klientów do zakupu i odnosi się do Twojej oferty? Czy nie boisz się podpisać tego tekstu swoim nazwiskiem? Jeśli korzystacie z ChatGPT i nie do końca rozumiecie dlaczego Wasze teksty wychodzą mocno przeciętnie, podczas gdy świat zachwyca się kreatywnością dużych modeli językowych – mam dla Was krótki poradnik.
Edit, 2:55 w nocy: i jak zwykle, nie udało się krótko.
ChatGPT4 – bo z tej wersji będziemy korzystać – to narzędzie.
Potężne, ale wciąż tylko narzędzie.
To od użytkownika zależy, jak umiejętnie z tego narzędzia skorzysta.
W tej części wstępu krótko opiszę kilka podstawowych zasad działania ChatGPT4 – które pewnie znacie, ale zawsze warto sobie przypomnieć. Jest to bardzo skrócona wiedza, ograniczona do minimum, które jest potrzebne zrozumienia modelu i stworzenia fajnego contentu.
ChatGPT4 to zaawansowany model językowy, który opiera się na algorytmach liczenia maszynowego. Podczas treningu, algorytmy analizują ogromne ilości tekstu – od literatury klasycznej, po wpisy na social mediach. Uczą się nie tylko rozumienia poszczególnych słów, ale też całych struktur językowych i zależności między słowami, co w efekcie pozwala modelowi na tworzenie zdań i akapitów w sposób naturalny dla ludzkiego języka.
Model językowy jest iteracyjnie doskonalony – im więcej danych otrzymuje, tym lepiej odpowiada na bardziej skomplikowane pytania i w bardziej wyrafinowany sposób naśladuje ludzkie rozumienie tekstu.
Z ChatGPT4 porozumiewamy się za pomocą zapytań – dalej będę do nich odwoływać się jako do promptów, bo zapytanie nie oddaje w pełni tego znaczenia.
ChatGPT4 nie pojmuje języka w sposób typowo człowieczy – model językowy korzysta z tzw. tokenizacji. Tekst (zarówno Twój prompt, jak i odpowiedź programu) jest dzielony na mniejsze części: słowa, znaki interpunkcyjne, ciągi słów. Model analizuje całość tekstu na raz w oparciu o te części. Jeśli nasz prompt będzie zbyt prosty, lub zbyt zawiły - tekst po tokenizacji nie będzie prawidłowo przeanalizowany przez algorytm i nie dostaniemy odpowiedzi, jakiej oczekiwaliśmy.
ELI5:
Potem model przypisuje każdemu koralikowi specjalny numer, tak jakbyś miał pudełko z przegródkami i do każdej przegródki wkładał różne koraliki według ich numerków. Dzięki temu komputer wie, które słowo jest które i może zbudować z nich nowe zdania, które mają sens.Tokenizacja w modelach językowych to trochę jak cięcie długiego sznurka na mniejsze kawałki, aby łatwiej je było posortować i zrozumieć. Wyobraź sobie, że każde słowo w zdaniu to koralik na sznurku. Tokenizacja pomaga modelowi komputera "odciąć" każdy koralik, czyli słowo, tak aby mógł na niego spojrzeć osobno.
~ChatGPT4
Ważne: program nie myśli i nie ma osobowości, jego działanie jest oparte na matematyce – ale będę używać czasowników „myśli” i „rozumie”, bo ułatwi to nam rozumienie kontekstu.
Wiemy już, że proste i dobrze sformułowane prompty przyczyniają się do otrzymania bardziej trafnych odpowiedzi.
Mimo swojej zaawansowanej technologii, ChatGPT4 ma bardzo poważne ograniczenia, które musimy wziąć pod uwagę:
Przykład – nieumiejętnie poprosisz ChatGPT, aby napisał tekst o wózkach widłowych, w którym powinien wstawić adres URL do Twojej oferty wózków widłowych. Efekt? Model zacznie pisać o wózkach widłowych do przewożenia adresów URL stron internetowych. Zdarzyło się.
W środowisku prompt engineerów (Inżynierów zapytań? Zapytywaczy? Zadawaczy pytań?) bardzo często pojawia się termin prime promptowania, czyli przygotowywania (prime’owania) modelu językowego do odpowiadania w określony sposób. Jest to narzędzie o ogromnej mocy i jeśli użyjemy go przed zadaniem właściwego pytania – różnica w jakości odpowiedzi będzie kolosalna.
Prime prompt to bardzo dokładna instrukcja postępowania, która nada ton całej konwersacji. Możesz w nim umieścić polecenia i specyficzne wymagania, np.:
Prompt możemy pisać za każdym razem indywidualny, ale dobrze jest mieć kilka zapisanych schematów, gotowych do wklejenia na początku każdej rozmowy.
Poniżej znajduje się mój pierwszy i bardzo nieidealny prime prompt:
Twoja pierwsza rola to copywriter marketingowiec, specjalistą do pisania treści na strony internetowe.
Twoja druga rola to ekspert od wiedzy wszechstronnej.
Podczas obecnej sesji, cały czas pamiętaj o swoich rolach.
Korzystaj z nich przy realizacji następnych zadań.
Zauważyłam, że dużo lepiej ChatGPT4 rozumie polecenia wydawane w języku angielskim, dzięki prostocie tego języka i braku deklinacji. Można prime prompt napisać po angielsku, a na końcu zażądać kontynuowania rozmowy w języku polskim.
Poniżej najczęściej używany przeze mnie, uniwersalny prime prompt, którego chwyciłam z Reddita (wybacz bezimienny użytkowniku, że nie pamiętam Twojego username’a 😭 ) i nieco zmieniłam.
I want you to act as an Expert ChatGPT Prompt Engineer with comprehensive expertise in all subject matters. Throughout our interaction, address me as Yuliya. Besides this message, we will talk in polish. Collaborate with me to create the most effective ChatGPT response based on the prompts I provide. We will follow these steps:
I will inform you of my requirements.
You will suggest suitable roles to address my needs.
You will adopt or modify roles based on my feedback.
Confirm your active expert roles and outline their associated skills.
Ask how you can assist with my requirements.
I will provide further information.
If needed, request additional reference sources.
I will provide reference sources as required.
Request further details to fully comprehend my expectations.
I will answer your questions.
Generate a new prompt based on the confirmed roles, my initial prompt, and the additional details.
Present the revised prompt, including the contributing expert roles' emojis, and ask for my feedback.
Revise the prompt if necessary or execute it if satisfactory.
Upon completion, ask if I require any changes.
During our conversation, use these default commands:
Role play "Expert ChatGPT Prompt Engineer"
Role play "Infinite Subject Matter Expert"
Auto continue with an emoji when the output exceeds character limits
Periodic review of the conversation
Contextual indicator
Expert address using emojis
Auto suggest helpful commands when appropriate
If you fully understand your assignment, respond with, "Jak mogę Ci dziś pomóc, Yuliya?"
Poniżej znajdują się logi 3 różnych czatów modelu GPT4. Moim prostym głównym poleceniem niech będzie:
„Napisz krótki tekst poradnikowy o drapakach dla kotów”.
Brak prime promptu, od razu zadane zapytanie.
Mój pierwszy prime prompt + zapytanie.
Uniwersalny prime prompt bezimiennego Redditowicza + zapytanie.
W którejś z ostatnich aktualizacji dostaliśmy opcję Custom Instructions – jest to dodatkowe miejsce na zautomatyzowane „dopromptowanie” wszystkich interakcji z ChatGPT4. Poniżej wyrywek z moich instrukcji:
Efekt custom instructions + uniwersalnego prime prompta
Moje instrukcje mocno "konkretyzują" model - dlatego na zadane pytanie odpowiedział z doskonałą precyzją 😉
„Sprawdź czy poniższy prompt jest zrozumiały dla Ciebie, ChatGPT4. Zaproponuj zmiany, aby uczynić prompt bardziej czytelnym dla modelu ChatGPT4.”
W trakcie tokenizacji, model sam przypisuje określoną wagę i wartość poszczególnym fragmentom tekstu, podejmując decyzje oparte na doświadczeniu ze swojego treningu. Możemy to ułatwić formatowaniem:
Użycie formuły „Krok po kroku”: „Wykonaj poniższe zadania krok po kroku: 1. […], 2. […], 3. […]” – to sprawi, że model nie zacznie wykonywać całości zadania na raz, a w określonej kolejności, w dalszych krokach korzystając z informacji wygenerowanych przez siebie w pierwszych krokach. Z doświadczenia wiem, że ta metoda nie zawsze działa prawidłowo w języku polskim, po angielsku jest częściej niezawodna.
Przykład: wydanie polecenia, aby model po kolei wymyślił tytuł artykułu z konkretną frazą, następnie wygenerował do tego 4 nagłówki, a następnie w oparciu o pkt 1 i 2 napisał treść artykułu da lepszą wartość merytoryczną wygenerowanej treści, niż lakoniczne polecenie „Napisz artykuł na frazę X”.
Ale nawet forma „Krok po kroku” nie zrobi nam idealnego artykułu na bloga. Trzeba się nieco wysilić.
Model jest świetny jako dodatkowe narzędzie - obok Ahrefsa, Senuto czy ręcznych zapytań z * w wyszukiwarce - do generowania tematów i tytułów artykułów oraz zapełniania naszego bloga klastrami tematycznymi.
Ja najczęściej używam modelu dla wygenerowania X tytułów spełniających Y wymagań – a następnie ręcznie sprawdzam listę, wybieram to co mi się podoba, modyfikuję to co nie do końca leży i olewam te najgorsze propozycje.
Kilka przykładów poleceń, w zależności od tego, czego oczekuję po artykułach:
Możliwości jest mnóstwo.
To moje ulubione zastosowanie ChatGPT4 w zakresie tworzenia contentu. Bo często mamy już wymyślone tytuły, mamy przygotowany plik w edytorze SurferSEO, mamy pod ręką listę fraz kluczowych, a w głowie – posucha i strach przed pustą kartką. Wtedy siadam do mojego wiernego przyjaciela i zadaję mu prompty:
To zwykle wystarcza, aby otrzymać solidną strukturę artykułu i pomaga uporządkować myśli, usuwając lęk pusto-kartkowy.
Często to co otrzymamy od modelu może nam się nie spodobać. Mamy wtedy kilka możliwości:
W zależności od tematyki, program może nie radzić sobie z danym tematem i wciąż poruszać się w strefie ogólników. Wtedy nie różni się jakością od typowych artykułów copywriterskich „pod SEO”, ani nie wyróżnia unikatowym spojrzeniem na dany temat.
Możemy znacząco dodać wartości artykułowi pytając model o konkrety dotyczące tematu:
Być może odpowiedzi na tyle Ci się spodobają, że umieścisz je bezpośrednio w artykule. Jeśli nie, możesz w kolejnym promptcie zwrócić modelów uwagę na poszczególne zagadnienia. Dodatkowo, dzięki temu że ChatGPT4 zapamiętuje w pewnym stopniu naszą konwersację, te zagadnienia pozostaną w jego „pamięci podręcznej” i z dużą dozą prawdopodobieństwa odniesie się do nich w swoich odpowiedziach.
Możesz podać listę fraz kluczowych, które powinny się znaleźć w artykule, wraz z pozostałymi wytycznymi.
„Użyj w treści poniższe frazy kluczowe w nieodmiennej formie, wybolduj je: [ lista fraz jedna pod drugą]”
Osobiście lubię gdy model bolduje moje frazy kluczowe – łatwiej jest mi wtedy je wyłapać w kontekście oraz sprawdzić, czy aby na pewno wszystkie zostały użyte.
Bardzo fajnie mi się pracuje z edytorem SurferSEO do pisania treści:
W ten sposób stworzyłam wszystkie treści na nową stronę dotyczącą usług obróbki CNC i akcesoriów motocyklowych. Dzięki odpowiedniemu promptowaniu, treści naprawdę bardzo fajnie się czyta. A poprzez skuteczne użycie Content Editora, wykres w Senuto jest piorunujący. Case study soon.
Poniżej przedstawiam mój proces tworzenia treści, na którą nie mam żadnego pomysłu. Czasem idzie to szybko, ale jeśli chcemy stworzyć naprawdę świetny tekst – wiele z tych punktów przechodzi wielokrotną iterację.
Załóżmy, że mamy już wybrany tytuł i frazę kluczową – bo to zwykle ustalam na poziomie tworzenia strategii content marketingowej, a nie przy pracy przy poszczególnym tekście.
Nie ma co ukrywać, że korzystam z ChatGPT4 także i w tej chwili, gdy piszę ten artykuł. Jako że wiem o czym i jak chcę napisać ten artykuł - korzystam z ChatGPT4 przede wszystkim do pomocy w ustrukturyzowaniu całości. Nie chcę zapomnieć o niczym ważnym, dlatego generuję zagadnienia i pytania, wybierając te, które moim zdaniem są istotne.
A zresztą zobaczcie sami – tutaj znajduje się log konwersacji, której użyłam do pomocy w przygotowaniu dla Was tego tekstu.
I nie chodzi mi tutaj tylko o sprawdzenie tekstu pod kątem merytoryki, potencjalnych halucynacji czy szeroko rozumianej jakości językowej. Chyba nie zdarzyło mi się nigdy, bym w przypadku artykułu blogowego wkleiła bezwiednie całości treści wygenerowanej przez ChatGPT4. Zazwyczaj są to poszczególne fragmenty. Tutaj wezmę tytuł, stąd wezmę ten nagłówek. Podoba mi się ten akapit, ale kliknę Regenerate z 3 razy, bo nie do końca mi coś pasuje – i z każdej opcji wezmę po jednym zdaniu.
Wiele osób myśli pewnie, że wystarczy zadać kilka poleceń i otrzymamy gotowy tekst w 5 minut. W przypadku mało wymagających treści – tak bywa. Ale jeśli chcemy włożyć swoje serducho i naprawdę stworzyć treść, której nie będziemy się wstydzić – która przyniesie faktycznie wartość użytkownikowi, która doda jakości stronie i spełni jednocześnie wymagania pod SEO – stworzenie treści z pomocą AI może zająć nam tyle samo czasu, co pisanie jej od zera.
ChatGPT4 to tylko narzędzie. To od Ciebie zależy jak go użyjesz.
Platforma ciągle się rozwija, posiada własny kanał na Discordzie, a sama wiedza jest uporządkowana w bardzo logiczny sposób. Dodatkowym atutem są nie tylko przykłady, ale i możliwość wykonywania zadań w praktyce po zapoznaniu się z danym tematem.
As an AI language model…
Artykuł oczywiście powstał z pomocą ChatGPT4 😉
Obrazek tytułowy wygenerowany w całości przez DALL-E.
Dodaj komentarz