Foursquare – jedna aplikacja w dwóch odsłonach?


AUTOR: Grzegorz Skiera / OPUBLIKOWANO: 7.05.2014 / KATEGORIA: Aktualności

Źródło zdjęcia: www.phonearena.com

Znasz aplikację społecznościową Foursquare? Mam dla Ciebie interesującą informację – otóż w najbliższym czasie z jednej aplikacji powstaną dwie: odpowiedzialny za rekomendacje i odkrywanie ciekawych miejsc w okolicy – Foursquare oraz skupiający się raczej na „checkinach” i utrzymaniu kontaktów towarzyskich – Swarm.

Skąd taki podział?

Otóż mimo iż właściwie każdy z nas wiedział o aplikacji Foursquare, to jednak niewiele osób z niej korzystało. Zespół ekspertów wydedukował, że problem może wynikać z faktu, iż poszczególni użytkownicy nie korzystają ze wszystkich funkcji udostępnianych przez aplikację, a skupiają się raczej na konkretnych rzeczach – albo na rekomendacjach okolicznych lokali, albo na kontakcie ze znajomymi. W związku z tym lepiej stworzyć dwie osobne aplikacje, z których każda będzie podążać w innym kierunku, niż dalej skupiać się na jednej, która najprawdopodobniej nigdy nie będzie w stanie sprostać oczekiwaniom swoich użytkowników.

Foursquare

W związku z rozdzieleniem aplikacji Foursquare z pewnością zmieni się jej charakter – wspomniana przemiana ma nastąpić pod koniec lata. Jak będzie wyglądać po metamorfozie? Jej najważniejszym punktem staną się rekomendacje, które przyjmą formę „Yellow Pages”, czyli (indywidualnego dla każdego użytkownika) wirtualnego przewodnika po najbliższej okolicy. Co więcej, wystarczy, że w okno wyszukiwarki wpiszemy: gdzie w pobliżu można zjeść dobrą pizzę, a aplikacja wskaże nam listę takich miejsc – same wyszukiwanie natomiast ma opierać się na rekomendacjach lokali wystawionych przez zaufanych użytkowników aplikacji.

Swarm

Nowa aplikacja, która powstanie na bazie funkcji dostępnych obecnie w Foursquare, będzie w pełni skupiona na relacjach między jej użytkownikami. Oznacza to, że zaciągnie znane nam dobrze meldunki, pozwoli też sprawdzić, gdzie w danej chwili znajdują się nasi znajomi, a także gdzie planują być w najbliższym czasie (to za sprawą mikroczatu). Zapowiadane są też nowe funkcjonalności, jak chociażby możliwość zaznaczania na mapie informacji o swojej aktualnej lokalizacji. Czy będzie to przydatne? Okaże się dopiero po wprowadzeniu Swarm w życie – a to nastąpi już niedługo, bo w ciągu kilku kolejnych tygodni (najpierw aplikacja będzie dostępna dla użytkowników Androida i iOS, a później dla Windows Phone).

Czy warto?

Rozdzielenie Foursquare'a na dwie aplikacje jest potwierdzeniem rozwijającego się obecnie trendu, w którym jedna aplikacja służy ograniczonej liczbie czynności. W ten sposób bowiem lepiej odpowiada na potrzeby swoich użytkowników, a jednocześnie daje ekspertom możliwość pracy nad skuteczniejszym rozwojem jej poszczególnych funkcjonalności.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj wątek  
Powiadom o