Silence! ul. Mickiewicza 29, Katowice 40-085 668 518 537 info@silence.pl

Optymalizacja strony internetowej jest punktem wyjścia do wszelkich działań pozycjonerskich. Musisz bowiem wiedzieć, że źle zoptymalizowana witryna może stawić duży opór pozycjonerom, którzy nawet stając na rzęsach, nie będą w stanie sprawić, żeby znalazła się na szczycie wyników wyszukiwania Google. Żeby więc zaoszczędzić im trudu, a sobie zapewnić spokój, powinieneś zadbać o wszystkie szczegóły związane z optymalizacją Twojego serwisu.

Oprócz oczywistych oczywistości, a więc nadania tytułów i opisów poszczególnym podstronom, a także wyeliminowania błędów z kodu źródłowego strony, niezwykle ważną kwestią są tzw. atrybuty obrazków i to właśnie na nich chciałabym dzisiaj skupić Twoją uwagę.

Wizualna zawartość strony www

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że w obecnym świecie trzeba postawić przede wszystkim na wizualną zawartość strony. Nie ma się co bowiem oszukiwać, dzisiejszy internauta jest leniwy, tak więc strona, na której zobaczy wyłącznie kilometry tekstu, może wydać mu się wręcz odstraszająca. Jak temu zapobiec? Najprostszym sposobem jest uzupełnienie treści obrazkami.

I tu pojawia się problem. Żeby dany wpis był atrakcyjny dla wszystkich internautów, a dodatkowo dla robotów wyszukiwarek (które przecież nie widzą obrazów), trzeba zadbać o to, żeby grafiki przeplatające się z treścią były odpowiednio podpisane. Nie chodzi jednak o tradycyjny opis na stronie, ale o tekst dodany do jej kodu źródłowego, czyli o tzw. atrybuty obrazków.

Atrybuty obrazków

Każda opublikowana na Twojej stornie grafika powinna być oznaczona za pomocą dwóch atrybutów:

  • „alt” – który pełni funkcję alternatywnego opisu obrazka;
  • „title” – stanowiący tekst pomocniczy.

ALT

Dołączenie do wszystkich obrazków na stronie www atrybutu „alt” jest jednoznaczne z włączeniem ich widoczności dla robotów wyszukiwarek. To jednak nie koniec jego zalet, otóż w przypadku niektórych przeglądarek (takich, które np. nie ładują obrazków) albo przy dosyć wolnym łączu (kiedy pojawia się problem z załadowaniem obrazków) w ich miejsca pojawia się tekst. Atrybut „alt” to również dobre zabezpieczenie na wypadek sytuacji, w której obrazek (z różnych przyczyn) nie zostanie wyświetlony. Wtedy alternatywą dla obrazka jest opis i to on ukazuje się oczom internauty. Właśnie z tego powodu powinien opisywać to, co rzeczywiście się na nim znajduje.

Przykładowo uzupełniony atrybut obrazka wygląda następująco:

<img src=”kot_laptop.jpg” alt=”kot pisze na laptopie” />  

Podczas uzupełniania opisu „alt” dla kolejnych obrazków musisz pamiętać, że przy każdym z nich tekst powinien być inny. Na przykład: jeśli posiadasz stronę o kotach, to nie podpisuj każdego opublikowanego obrazka alt=”kot”, ale postaraj się poszczególne opisy zróżnicować, np. alt= kot + jego rasa, cecha charakterystyczna itp. Dzięki temu w oczach robotów wyszukiwarek spotęgujesz wartość swojej witryny, ponieważ ukazujące się u Ciebie treści będą zróżnicowane, a jednocześnie ściśle powiązane z poruszaną tematyką. Postaraj się też w nie używać zbyt dużej ilości słów kluczowych, ponieważ to z kolei może zostać źle odebrane przez boty i zamiast pomóc swojej stronie, zaszkodzisz jej.

TITLE

Atrybut obrazków „title” pełni funkcję tekstu pomocniczego. Jeśli go uzupełnisz, to po najechaniu kursorem myszki na konkretny obrazek, który został opublikowany na Twojej stornie, w „dymku” pojawi się tekst. Uzupełniając „title” swojego obrazka – podobnie jak w przypadku atrybutu „alt” – musisz pamiętać, że nie wskazane jest tu używanie słów kluczowych, które w żaden sposób nie są w stanie stworzyć logicznej całości.

Czy warto?

Jak się pewnie domyślasz, w podsumowaniu chciałabym podkreślić, jak ważne jest używanie wspomnianych atrybutów (ze szczególnym podkreśleniem opisu alternatywnego). Pomimo bowiem, że na pierwszy rzut oka wydają się mało ważne, to jednak w niektórych sytuacjach odgrywają znaczącą rolę. Jeśli chcesz mieć wpływ na to, jak Twoją stronę „widzą” roboty wyszukiwarek. Jeśli zależy Ci na zyskaniu przychylności ze strony internautów, posiadających kłopoty ze wzrokiem. Jeśli chcesz, żeby w razie jakiejkolwiek awarii, która uniemożliwi wyświetlenie jakiegoś obrazka, Twoja strona była czytelna. Pamiętaj o uzupełnieniu atrybutów obrazków – to może mieć realny wpływ nie tylko na miejsce, jakie zajmie ona w wynikach wyszukiwania, ale także na jej odwiedzalność.

Najnowsze wpisy na blogu

Bloger na Facebooku – porady dla stawiających pierwsze kroki w blogosferze

Decydując się na założenie bloga, na pewno chcesz, żeby ludzie go odwiedzali. Jednak aby tak się naprawdę stało, musisz poinformować potencjalnych czytelników o jego istnieniu – nawet najlepsze treści (…)

Więcej

Lokale gastronomiczne na Facebooku i Instagramie – jak zrobić to dobrze?

Prowadzisz lokalną restaurację/bar/kawiarnię? Chcesz poszerzyć grono swoich klientów? Budować świadomość marki wśród lokalnej społeczności? Na bieżąco informować o wydarzeniach i promocjach? Najlepszą (…)

Więcej

Skuteczna promocja w sieci dla branży deweloperskiej

Skąd czerpią informacje o ofertach mieszkaniowych osoby w wieku powyżej 30 lat – czyli główna grupa odbiorcza dla branży deweloperskiej? Oczywiście z Internetu, który najczęściej jest również pierwszym (…)

Więcej

Prowadzisz kampanię Google AdWords? Sprawdź jakie elementy możesz zoptymalizować!

Realizując kampanię reklam płatnych w Google już na samym początku powinniśmy jasno określić, co będzie jej zadaniem. Możliwości jest wiele. Reklama AdWords często oprócz funkcji sprzedażowej, spełnia (…)

Więcej

Silence!

Biuro: ul. Mickiewicza 29, Katowice 40-085  Telefon: 668 518 537E-mail: info@silence.pl