Nie będę pisała o tym, czym są słowa kluczowe dla pozycjonera, ponieważ to już było.
Nie będę pisała o tym, jak dobierać słowa kluczowe, ponieważ to też już było.
Napiszę o tym, ile słów kluczowych można pozycjonować dla jednej strony www. Po co? Bo jest to kwestia często poruszana przez naszych klientów.
Przechodząc od razu do konkretów, podkreślę, że działanie algorytmów wyszukiwarki Google nie jest do końca znane nikomu poza Googlarzami (a możliwe, że i dla wielu z nich jest to „teren nie do końca zbadany”). Tak czy inaczej wśród seowców nie ma niestety osoby, której udałoby się odkryć tę tajemnicę (a nie jeden się starał ;). Z tego też powodu nikt nie może zagwarantować swoim klientom, że proponowane przez niego zmiany optymalizacyjne będą na tyle skuteczne, że po ich wprowadzeniu witryny od razu wskoczą na wysokie pozycje na liście Google. Jedynie przeprowadzane na bieżąco testy i stała obserwacja reakcji stron po zaaplikowaniu zmian może dać wiarygodny „ogląd sytuacji”.
Oczywiście Google nie pozostawiło swoich użytkowników samych sobie. Powstały „Wskazówki dla webmasterów”, gdzie znajduje się wiele cennych informacji. Nie są to wprawdzie zasady, których trzeba przestrzegać, ale „przyjacielskie” rady, z których można skorzystać, jeśli chce się zająć lepsze miejsce w Google 😉
Wracając jednak do tematu artykułu – słowa kluczowe. Jest to jeden z podstawowych czynników optymalizacyjnych dla każdej strony www. Nie ma mowy o pozycjonowaniu bez wcześniejszego wybrania słów-kluczy. To dzięki nim internauci są w stanie odnaleźć za pomocą wyszukiwarki interesujące ich informacje. Kluczową kwestią jest nie tylko wybór słów kluczowych, ale też ich liczba.
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każda strona jest inna, dlatego każda wymaga innego podejścia.
Wielu klientów sądzi, że im więcej słów kluczowych zostanie przypisanych do ich stron www, tym większe szanse na to, że witryny zajmą wysokie pozycje na liście wyszukiwania.
Nie jest to jednak do końca prawdą. Wystarczy wyobrazić sobie przeciętną stronę firmową małego przedsiębiorstwa:
Nawet jeśli na każdej z nich znajdzie się miejsce na treść, to z pewnością nie będzie można dodać jej na tyle dużo, żeby zawrzeć tam na przykład 30 różnych słów kluczowych. Dla tak małej strony, ta liczba powinna być zdecydowanie mniejsza. I nie oznacza to wcale, że w związku z tym będzie miała mniejsze szanse na zajęcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Mniejsza liczba słów kluczowych zadziała tu lepiej, ponieważ teksty z ich zawartością będą wyglądały bardziej naturalnie – na straży wysokiej jakości i oryginalności treści stoi bowiem googlowski algorytm Panda.
Duże serwisy internetowe, których idealnym przykładem są sklepy online, charakteryzują się setkami, a nawet tysiącami aktywnie działających podstron. Dla nich długa liczba słów kluczowych jest wręcz wskazana. Jest tu bowiem wystarczająca ilość miejsca na treści odpowiednio zoptymalizowane. Nie wszystkie jednak duże serwisy www potrzebują pozycjonowania dla wielu fraz kluczowych – jeśli np. nie pracujemy ze sklepem internetowym a ze stroną, na której np. umieszczane są ogłoszenia o pracę, to dla tej drugiej witryny nie trzeba przygotowywać tak długiej listy słów kluczowych, jak dla sklepu. Dlaczego? Ze względu na jej zawartość. W przypadku ogłoszeń o pracę jest to nielogiczne, ponieważ mimo wielu podstron ich tematyka się powtarza.
W przypadku dużych stron www, oprócz słów kluczowych wybranych przez pozycjonera, działają również frazy powstałe w sposób naturalny (tzw. long tail). Dzięki nim strona również może zajmować wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, ponieważ w większości wypadków są mniej konkurencyjne od tych ustalonych przez pozycjonera.
Podkreślę jeszcze, że na liście słów kluczowych powinny znaleźć się frazy określające nie tylko stronę główną, ale również poszczególne podstrony. To dlatego, że zdobywane później linki nie mogą wszystkie prowadzić do strony startowej.
Nie mogę też nie wspomnieć, że nie istnieje coś takiego jak odgórnie ustalona minimalna czy maksymalna liczba słów kluczowych dla danej strony www. Jeśli ktoś wspomina o takich rzeczach, to nie kieruje się żadnymi wytycznymi, ale własnymi obserwacjami i doświadczeniem.
Podsumowując, liczba słów kluczowych wybranych dla konkretnej strony www jest w pełni zależna od jej wielkości. Nigdzie nie jest oficjalnie napisane ani jaką minimalną, ani maksymalną liczbę słów kluczowych można przypisać do witryny internetowej. Warto jednak podkreślić, że tę kwestię dobrze jest pozostawić w rękach doświadczonych pozycjonerów, którzy z pewnością zaproponują taką liczbę, jaka ich zdaniem będzie najbardziej korzystna dla danego serwisu www.
Podstawowe informacji na temat znaczenia słów kluczowych znajdziesz tutaj: http://blog.silence.pl/pozycjonowanie/jakie-znacznie-w-procesie-pozycjonowania-odgrywaja-slowa-kluczowe.html
Dodaj komentarz